Turkish

Categories

Most Popular

Türk CEO’dan Rolls Royce için acı reçete!

29-01-2023  –  haber.aero – Güntay Şimşek

Petrol devi BP’nin eski yöneticilerinden Tufan Erginbilgiç, kısa süre önce gelirlerinin yaklaşık yüzde 40’ının havacılıktan elde eden dünyanın önde gelen uçak motor üreticisi Rolls Royce’un yöneticisi oldu.

Geçen yıl yeni görevi belli olan Erginbilgiç, Ocak 2023 itibariyle de Rolls-Royce’un CEO’su olarak firmayı sekiz yıldır yöneten Warren East’ten devraldı.

Ancak yatırımcılar tarafından hararetle desteklenen Erginbilgiç’in göreve geldikten sonra şirketin durumunu ortaya koyan tespitleri şaşkınlık yaratmışa benziyor. Çünkü yanan bir platforma benzettiği Rolls Royce’un “son bir şans” ile karşı karşıya olduğunu ve bu haliyle yoluna devam edemeyeceğini mutlaka değişmesi gerektiğini söylüyor.

Türk CEO, Rolls-Royce’un İngiltere’nin en önemli şirketlerinden birisi olduğunu, motorlarının Airbus A350 ve Boeing 787 gibi en gelişmiş uçaklarda kullanıldığının altını çizerek, havacılık sektörünün durma noktasına geldiği COVİD-19 sürecinden ciddi etkilendiğini ifade ediyor. Fakat şirketin içinde bulunduğu sıkıntılı durumun COVİD-19’un yarattığı krizle ilgisi olmadığını da özellikle vurguluyor. Analistler de havacılık sektöründe ABD’li rakibi General Electric’ten daha az karlı olduğuna dikkat çekerek, şirketin performansını eleştiriyor.

Tamamı: haber.aero https://haber.aero/surmanset/turk-ceodan-rolls-royce-icin-aci-recete/

Tufan Erginbilgiç, Rolls Royce’un CEO’su oldu.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*