Turkish

Categories

Most Popular

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: F-35’te her yükümlülüğümüzü kusursuz yerine getirdik

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir, STM ve Millî Eğitim Bakanlığı protokolü kapsamında meslek öğretmenlerine yönelik, eğitim faaliyeti etkinliğine katıldı.

 

Basın mensuplarının F-35 programında yaşanan gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan İsmail Demir, Türkiye’nin yaptığı anlaşmaların, attığı imzaların arkasında olduğunu söyledi.

 

F-35 ortaklığı, F-35 ve S-400 alımı için de bu durumun geçerli olduğunu vurgulayan Demir, “Biz tutarlı olduk. Dedik ki biz bir anlaşma yaptık, yaptığımız anlaşmanın şartlarına birebir uyuyoruz. F-35 olayında bugüne kadar her türlü ödemeyi, yükümlülüğümüzü kusursuz şekilde yerine getirdik. Bütün söylentilere rağmen şöyle olacak, böyle olacak demeden bütün yükümlülüklerimizi yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz.” dedi.

 

Şu anda tek taraflı olarak alınmış bir “askıya alma” kararı bulunduğuna işaret eden Demir, şöyle konuştu:

 

“Bu karar veya çıkartılma kararı, imza altına alınmış mutabakat zabıtlarında ve anlaşmalarda hiçbir şekilde yeri olmayan ve onlara tamamen muhalif bir karar. Bunun resmi ve yazılı hale gelmesini de bekliyoruz. Bunun neye dayandığıyla ilgili şu anda bizde bir bilgi yok, bunun da dayanağının söylenebileceğini düşünmüyoruz. Onu da bekleyeceğiz, yazışmalarımız olacak. Biz programla ilgili yükümlülüklerimizin farkındayız ve devam ettireceğiz. Alınan karardan sonraki adımların ne olacağını da göreceğiz. Şu anda ‘askıya alma’ kelimesi kullanılıyor, ‘çıkartılma’ kelimesi değil. Çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok.”

 

(18 Temmuz 2019 – AA -Göksel Yıldırım)

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*